Grupa, która odbywała staż w Schkeuditz w Niemczech wróciła do domu. W ten sposób zakończyli 3-tygodniowe praktyki zawodowe realizowane w ramach programu ERASMUS+.
W sobotę i niedzielę (28-29 lutego) byli na wycieczce w Berlinie, gdzie zobaczyli m. in. Reichstag, Bramę Brandenburską, Katedrę i Wyspę Muzeów, Pomnik Pomordowanych Żydów Europy. Zwiedzili również Muzeum Techniki oraz Nowe Muzeum, a także salon wystawowy Mercedesa. Nie zabrakło też zakupów i spacerów po mieście.

Pozdrowienia dla wszystkich z wiosennego Schkeuditz.
Dobiega końca pierwszy tydzień pobytu grupy na stażu w Schkeuditz w Niemczech. Tym razem wyjechało 4 mechaników pojazdów samochodowych, 5 sprzedaców i 3 murarzy-tynkarzy. Do tej pory wszyscy zwiedzili Lipsk, a chłopcy odwiedzili fabrykę BMW.
Murarze remontują w ośrodku stare pomieszczenia przekształcając je w nowe pokoje dla kolejnych uczestników. Mechanicy odbywają praktyki w serwisieVW, gdzie na razie demontują i składają silniki oraz rozbierają samochody przeznaczone na złomowanie. Sprzedawcy mają praktyki w sklepie NETTO podczas, których przyjmują i rozpakowyją nowy towar, a następnie wykłądają produkty na pólki sklepowe.
W najbliższy weekend grupa zwiedzać będzie Drezno.
Zapraszamy do galerii.
Nasza codzienność to praktyki w tygodniu, wycieczki w weekendy, czas mija bardzo szybko i rozpoczęliśmy już ostatni tydzień pobytu w Niemczech.
Praktyki odbywamy w różnych zakładach gastronomicznych Lipska i Schkeuditz, sami zdziwieni że udaje nam się wykonywać zadania zawodowe i funkcjonować w środowisku osób mówiących po niemiecku.
Wykonujemy zadania typowe dla pracowników gastronomii:
- czynności związane z przygotowaniem posiłków codziennych i okolicznościowych,
- porcjowanie, dekorowanie potraw,
- wydawanie posiłków
stosując przy tym procedury obowiązujące w zakładach pracy, związane z przechowywaniem produktów, racjonalnym wykorzystaniem surowców, przygotowywaniem posiłków i zasady dotyczące gospodarki odpadami,
- wykonujemy czynności porządkowe w kuchni, jadalni i pomieszczeniach magazynowych.
- obsługujemy, uczymy się lub obserwujemy obsługę maszyn, urządzeń i wyposażenia.
Połowa naszej grupy - 6 osób przez całe 3 tygodnie odbywa praktykę w stołówce Uniwersytetu Lipskiego, miejscu gdzie codziennie wydaje się ponad 5 tys posiłków. Praca przy wydawaniu posiłków jest elementem naszych codziennych czynności.
Z taką skalą/rozmiarem w gastronomii, nowoczesnymi urządzeniami, maszynami i wyposażeniem nie mieliśmy do tej pory styczności. Obserwujemy wszystko z wielkim zainteresowaniem. Tutaj np. "zmywak" jest oddzielną halą w pełni zmechanizowaną, wyposażoną w nowoczesne urządzenia z wieloma stanowiskami pracy.
Podoba nam się organizacja pracy, standardy obsługi klientów, przestrzeganie zasad bhp a także atmosfera wśród pracujących osób. Ich życzliwość, serdeczność, uśmiech sprawia że czujemy się dobrze w nowym dla nas środowisku.
Pozostałe osoby z grupy odbywają praktykę w mniejszych placówkach gastronomicznych.
Miejscem 3 tygodniowej praktyki dla 2 uczniów jest dom opieki dla osób w podeszłym wieku, gdzie przy przygotowywaniu i porcjowaniu posiłków uwzględnia się wymagania dietetyczne i wiek pensjonariuszy.
4 ostatnie osoby w pierwszym tygodniu odbywały praktykę na miejscu w kuchni naszego ośrodka. Po wyjeździe większości grup od 1.XII pracują w zakładach gastronomicznych w Lipsku i Schkeuditz.
Rekordzista wśród nas - 1 osoba w ciągu 3 tygodni miała możliwość odbywać praktykę w 3 placówkach gastronomicznych.
Nasza wskazówka dla następnych uczestników projektu - znajomość języka jest bardzo przydatna: przy wykonywaniu zadań zawodowych, funkcjonowaniu w grupie pracowników w miejscach praktyk, w różnych sytuacjach związanych z pobytem.
Zapraszamy do galerii.
W piątek pożegnaliśmy grupę fryzjerek i elektryków, która zakończyła pobyt i wracała do kraju.
W sobotę wyjechały kolejne grupy, z którymi zdążyliśmy się poznać, a nawet zaprzyjaźnić w ciągu tygodnia wspólnego pobytu w ośrodku w Schkeuditz.
My również opuszczaliśmy ośrodek, ale tylko po to by odbyć dwudniową wycieczkę do Berlina.
Do stolicy Niemiec podróżowaliśmy 3 pociągami, spotykając w drodze liczne grupy kibiców zdążających na mecz Herthy Berlin z Bayernem Monachium. Obserwowaliśmy ich zachowanie, które było bardzo wesołe i swobodne, a przy tym w żadnym stopniu nie zagrażające współpasażerom.
Berlin powitał nas przenikliwym chłodem i wiatrem żal, że nie do końca posłuchaliśmy ostrzeżeń o warunkach pogodowych.
W czasie dwudniowego pobytu udało nam się zobaczyć najważniejsze obiekty turystyczne, usłyszeć od naszego przewodnika wiele ciekawych informacji o mieście i jego mieszkańcach.
Widzieliśmy:
- Bramę Brandenburską i placówki dyplomatyczne w jej pobliżu - wiemy, która z ambasad jest tam najbardziej chroniona,
- Siedzibę Parlamentu w historycznym Reichstagu - dowiedzieliśmy się jak można zwiedzić gmach Reichstagu pomimo, że od kilku lat nie jest ogólnie dostępny dla turystów,
- i wiele inny atrakcji turystycznych.
Poznaliśmy fakty z historii Berlina z okresu II Wojny Światowej i bezpośrednio po jej zakończeniu, z czasu istnienia Muru Berlińskiego. Widzieliśmy Pomnik ofiar Holocaustu w centrum Berlina.
Sporo czasu spędziliśmy w Muzeum Techniki, gdzie na powierzchni 26 500 m2 znajdują się wystawy tematyczne związane z lotnictwem, marynarką, koleją, przemysłem samochodowym, techniką filmową, historią komputerów. Udało nam się przeprowadzić kilka eksperymentów.
Niektórzy wprost z Muzeum Techniki chcieli odjechać do Świętochłowic... trabantem.
A dla wybierających się do Berlina - mamy praktyczną informację - gdzie można znaleźć nocleg za 11 euro a gdzie za 22 tys. euro.
Zapraszamy do galerii.
W niedzielę 23.XI wczesnym popołudniem przyjechaliśmy do ośrodka w Schkeuditz pod Lipskiem.
Pierwszymi osobami, które spotkaliśmy na miejscu byli nasi uczniowie (fryzjerki i elektrycy), którzy rozpoczęli już 4 -ty tydzień swojego stażu w Niemczech. Krótka wymiana informacji wystarczyła - i o pobycie w ośrodku wiedzieliśmy prawie wszystko jeszcze przed otrzymaniem kluczy i zakwaterowaniem w naszych pokojach.
Wieczorem na spotkaniu organizacyjnym, koordynator projektu p. Małgorzata Worona zapoznała nas z zasadami dotyczącymi pobytu w ośrodku, poinformowała o organizacji i miejscach odbywania praktyk oraz przedstawiła plan wycieczek weekendowych. Na spotkaniu każdy z uczestników otrzymał mapę Lipska i Schkeuditz oraz imienny bilet uprawniający do bezpłatnych przejazdów wszystkimi środkami transportu na terenie Lipska i okolicy.
W poniedziałek wybraliśmy się na wycieczkę do Lipska. W centrum miasta byliśmy już po 18 minutach jazdy lokalnym pociągiem. Po wyjściu z pociągu zachwycił nas rozmiar, wygląd i świąteczny wystrój budynku dworca w Lipsku, jednego z większych w Europie.
Nastrój Świąt Bożego Narodzenia odczuwa się już w całym mieście poprzez wszechobecne dekoracje świąteczne i otwierany właśnie jarmark bożonarodzeniowy z wieloma stoiskami. Niektórzy z nas zaczęli mieć już wątpliwości czy nasze finanse nie przegrają z pokusą świątecznych zakupów. I tylko padający deszcz przypomniał, że mamy jeszcze jesień i przeszkodził nieco w zwiedzaniu miasta.
Udało nam się jednak zobaczyć wiele zabytków: renesansowy Stary Ratusz (obecnie Muzeum Historii Miasta), budynek Nowego Ratusza, Operę Lipską, zabytkowy pasaż handlowy "Madler Passage", pomnik Goethego (z poetą tym związana jest także Piwnica Auerbacha w Mädler-Passage, upamiętniona w dramacie "Faust", dwa późnogotyckie kościoły św. Mikołaja i św. Tomasza z pomnikiem kompozytora J.S. Bacha.
Lipsk to piękne miasto i cieszymy się że będziemy mieli możliwość oglądać je przez cały okres pobytu, ponieważ większość z nas będzie odbywać praktyki właśnie w Lipsku.
Zapraszamy do galerii.
Strona 1 z 3
- start
- Poprzedni artykuł
- 1
- 2
- 3
- Następny artykuł
- koniec